BLOG

 • Bulanık Mantık (Fuzzy Logic)


  Bulanık Mantık (Fuzzy Logic)


  Hepimiz matematik derslerinden aşinayızdır aslında mantık konseptine. Çevremizden duyduğumuz, algıladığımız veya herhangi bir yerde karşımıza çıkan bir bilgiyi doğruluk yanlışlık ayrımına sokabilir, birbirleriyle kıyaslayabilir hatta küçük neden-sonuç ilişkileri kurabiliriz. Örneğin, Dünyamızı ısıtan gezegenin adının güneş olması, güneşin doğudan doğup; batıdan batması aldığımız coğrafya derslerinin veya yaptığımız çıkarımların sonucu diyebiliriz. Bu bağlamda baktığımız zaman, güneşin doğudan doğması veya Samanyolu galaksisinde bulunmasını DOĞRU olarak değerlendirebiliriz. Matematikte kullanılan her bilginin hayattan ve evrenden elde edilen yansımalar olduğunu çoğumuz yadırgamayız.  Bilgisayar dünyası da bu mantık kurallarıyla donatılmış cihazlardır. Bütün iletişim işlemin 0 (YANLIŞ) veya 1 (DOĞRU) olmasıyla sağlanır. Geleneksel mantık kuramlarına baktığımız zaman karşımıza hep benzer şeyler çıkar: Bir bilgi doğru veya yanlıştır, bir cihaz açık veya kapalıdır, 0 veya 1 ‘dir gibi.

  Fakat, bu bütün sorunları çözer mi? İnsan hayatı hep ikili sistemlerden mi ibarettir? Kısaca hayır. Çünkü, insanlar kelimelerle konuşan canlılardır ve her kelimenin algılanma şekli farklılık gösterebilir. Bir insanın ne kadar eğlenceli olduğunu değerlendirmek evet veya hayır ile cevaplandırmak kadar kolay değildir. Veya bir kişinin yaşlı olarak kabul edilmesi için kararlaştırılan evrensel bir yaş değeri yoktur. Peki, bu sorunu çözmek için bir yaş aralığı mı konulmalıdır, yoksa ortalama bir yaş mı alınmalıdır? 

  Bu problemi çözmek insanlar için bir nebze daha kolaydır çünkü biz sıfatlarla tanımlayabiliriz. Bir odanın sıcaklığını Sıcak-Soğuk diye adlandırmak yerine; dondurucu, soğuk, ılık, sıcak, çok sıcak gibi 5 farklı kelimeyle ifade edebiliriz. Peki bu işi bilgisayarlar nasıl çözer? Tam bu noktada Bulanık Mantığın çözmeye çalışacağını göreceğiz.

   

  Aslında her şey 1965 yılında Lütfi Zadeh isimli matematik profesörünün yazığı ve 90 binden fazla atıf alan bir makaleyle başladı. Bu makale sadece bilgisayar dünyasını, insanların yapay zekaya bakışını değil, elektriksel aygıtlarla ortaya konabilecek herhangi bir ürünün kaderini de etkiledi. Yeni iş alanları oluşturdu, ürünleri çeşitlendirdi ve iş dünyasına da yeni bir soluk getirdi. Aslında vurguladığı nokta çok basitti. Katı sınırları esnetmek. Yani bir odanın ışığını kontrol eden bir anahtarın işlevi sadece açıp/kapatmak olmanın ötesinde, parlaklığı ayarlayabilen dönen bir anahtara evirildi. Halen kullandığımız klima sistemleri, süpürgeler, çamaşır makineleri bu bulanık mantık yaklaşımının birer ürünü olarak görülebilir. Peki neden bulanık?

  Çünkü Lütfi Zadeh’e göre netlikten ziyade esnekliğe ve şüpheye ihtiyaç var. Ona göre kelimeler sayılar ve semboller kadar net değildir. Bu yüzden gerçekliğe daha kolay ulaşılabilir ve elde edilen sonuçlar daha tatminkâr olabilir. Yapay zekâ her nasıl cihazlara insan yaklaşımı getirmeye çalışıyorsa bu başlık da yapay zekaya bir nebze daha fazla insaniyet katıyor. Böylece bize daha çok benziyorlar. (Bkz. Yapay Sinir Ağları, Doğal Dil İşleme vs.)

  Bulanık mantık temelde çok basit ve anlaşılır bir tanıma sahiptir. Bunu en iyi bir kıyaslama yaparak anlatabiliriz. Bir evrende bir tane kümemiz olduğunu düşünelim. Bu kümeye A kümesi diyelim. Elimizde de bir nesne olsun. Klasik mantık kuramına göre seçeneklerimiz:
  1- Nesne A kümesindedir. –> “1”
  2- Nesne A kümesinde değildir. -> “0”

  Peki Bulanık Mantık bu durumu nasıl açıklar? seçeneklerimiz:
  1- Nesne kesinlikle A kümesindedir. -> “1”
  2- Nesne kesinlikle A kümesinde değildir. -> “0”
  3- Nesne bir bakıma A kümesindedir.  -> “0 ile 1 arasında bir değer”

  Bu değere, aidiyet derecesi, aidiyet değeri denilir.

  Yandaki grafik göstermektedir ki; klasik mantık (Crisp veya Classical) sadece 0 veya 1 değerini alabilir. Lakin, bulanık mantık için bu durum 0 ile 1 arasındaki herhangi bir değer olabilir. Bu eğri aidiyet fonksiyonunun eğrisidir (Membership function). Belki de bulanık mantık fikrini en iyi anlatan bu grafik olacaktır.

  Sonuç olarak, bilgisayar bilimlerine yeni bir bakış açısı kazandıran Bulanık Mantık konusunu ne yazık ki 1 sayfalık blog yazısında her yönüyle ele almak çok zor. Ama unutmayalım ki, bu konu tüm kabulleri bir şekilde esnetmiştir. Radarlar, trafik sinyalizasyon sistemleri hatta oyunlarda hepimizin canını sıkan botlar bile bulanık mantık kurallarıyla bezenmişlerdir. Nispeten kolay mimarisi ile bilgisayarlara, insana özgü yaklaşımlar kazandırma yolunda emin adımlarla gitmektedir.  Bu sayede sayıları ve sembolleri işleyen ve manipüle eden sistemler: sonuca ulaşma, çıkarım yapma, verilen sözü yerine getirme gibi insani özellikleri de kazanabilir.

   

  Kaynaklar:

  1. Zadeh, L. A. (1996). Fuzzy logic Compution with word.pdf. Ieee Transactions on Fuzzy

  Systems, 4(2), 103–111.

  1. Zadeh, L. A. (2013). Fuzzy logic. In Computational Complexity: Theory, Techniques, and

  Applications (Vol. 9781461418009, pp. 1177–1200). Springer New York.

  https://doi.org/10.1007/978-1-4614-1800-9_73

  1. Logic, F. (1994). S o f t Computing, 37(3), 77–84
  DEVAMINI OKU
 • Okunması Tavsiye Edilen 20 Kitap Bloğu

  Okuma ve yazma tutkunuz rafınızdaki romanlarla veya defterinizdeki karalamalarla bitmiyor – edebiyat dünyasında, en son yayıncılıktan itibaren neler olup bittiğiyle her zaman ilgileniyorsanız, yazarlarla röportajlar ve tavsiye köşeleri yazmak için haberler takip ediyorsanız bizim gibisiniz demektir.

  Bu size benziyor mu? Eğer öyleyse, başka yere bakmayın; 2020’de takip edilecek en iyi 20 kitap blogunun bir listesini derledik. Aşağıdaki bloglar her türden tür ve konularda uzmanlaşmıştır ve bu listede her tip kitap meraklısı için bir şeyler olduğundan emin olabilirsiniz. Daha fazla uzatmadan, Scribendi’nin 2020’de takip edilecek en iyi 20 kitap bloğunun güncellenmiş listesine göz atın!

  1. Amazon Kitap İncelemesi (Amazon Book Review)

  https://www.amazonbookreview.com/

  Bir kitap severin isteyebileceği her şey için Amazon Kitap İncelemesi’ne göz atın: çeşitli türler, ünlü kitap seçimleri ve yazar röportajları, tümü parlak, gezinmesi kolay bir kitap blogunda düzenlenmiştir. Edebiyat alanındaki en son sözcüklerden haberdar olmak için “en iyiler” listelerini, kitap incelemelerini ve ünlülerin seçtiklerini inceleyin.

  1. John Pistelli

  https://johnpistelli.com/
  Minnesota Üniversitesi’nde profesör olan blog yazarı John Pistelli, İngiliz edebiyatı alanında doktora derecesine sahiptir; bir roman (Portreler ve Küller) dahil olmak üzere birçok kurgu ve şiir kitabı yayınladı. Takipçileriyle paylaştığı düşünceli, sanatsal makaleler ve düşünceler, sıcak konular veya güncel olaylarla yönlendirilmez – klasik ve çağdaş kurgudaki kişisel ilgi alanlarına dayanır. Bu kitap inceleme blogu, şiir, drama ve kurgusal olmayan eserlerin yanı sıra çeşitli diğer türlerin eserlerini içeriyor. Okuyucular, her hafta yaklaşık bir yeni inceleme bekleyebilirler.

  1. Bustle Books

  https://www.bustle.com/books

  Y kuşağı kadınlarını merkez alan edebi dünyayı ele alan, Bustle Books’un dokunaklı düşünce parçaları ve hayran kurgunun beklenmedik etkilerine ışık tutması, özellikle internetin yanında büyüyen yazma meraklılarına hitap edecek yazılı kelimeye benzersiz ve anlamlı bir bakış açısı sağlıyor.

  1. From First Page to Last

  https://fromfirstpagetolast.com/

  From First Page to Last, her türden kitapları, yazarları ve yayıncıları öne çıkaran renkli bir blogdur. İncelemeleri gözden geçirmeye veya kitap başlığına göre arayabilirsiniz. Bir romanın arkasındaki yapımlar ve düşünceler hakkında içeriden bilgi almaktan hoşlanıyorsanız, bu blog tam size göre!

  1. A Life in Books

  https://alifeinbooks.co.uk/

  Blogger Susan Osborne her şeyi yaptı – kitap satışında, yazar olarak ve dergi editörü olarak çalıştı. Kendisinin de belirttiği gibi, amaçları “[onu] ilgilendiren kitap haberleri parçacıkları seçmek, yeni okuduğu kitaplardan bazılarından bahsetmek ve okuyucuları tanıtım spotunun parıltısında bulamayacakları başlıklar konusunda uyarmaktır. ” Güncel kitap haberleri, düşünceli incelemeler, sevgiyle seçilmiş öneriler ve edebiyat dünyasına mutlu bir şekilde batmış bir kadının diğer derin düşünceleri için bu bloga bakmalısınız.

  1. The Guardian’ın Kitap Blogu

  https://www.theguardian.com/books/booksblog

  Bildiğimiz ve sevdiğimiz kitaplarla ve bunların üzerimizdeki etkisiyle ilgili çeşitli ilgi çekici makalelerin yanı sıra daha fazla ilgiyi hak eden daha az bilinen eserleri okumak için the Guardian’ın Kitaplar Blogu’na dalın. Topluluk etkileşimi ve yorum teşvik edilir; En sevdiğiniz kitapları veya en son okuduğunuz kitapları diğer kitapseverlerle tartışmak için buraya gelin.

  1. Reedsy

  https://reedsy.com/discovery/blog

  Bu blog, “bu gezegenin sunduğu en iyi hikayelerin derlenmiş koleksiyonlarını” içeriyor. “50 Alt Tür ve Okunması Gereken Ögeler” gibi içerik vaat eden mevcut gönderilerde gezinirken kaybolacaksınız. Postları, bir yandan bir dizi yaşam tarzı ile edebiyat dünyasındaki trend, alakalı konuları takip ediyor. Sitelerinde ayrıca kitap tavsiyeleri ve keşfedilmeyi bekleyen yeni yayımlanmış çalışmalar da yer alıyor.

  1. Flavorwire Books

  https://www.flavorwire.com/books

  Düzenli ve modern Flavorwire, hem geleneksel klasikleri hem de çağdaş yayınları inceleyen birkaç aylık makale sunar. Edebiyat dünyasına yeni bakış açısı, kitap kültürünü pop kültürle harmanlayarak öne çıkan makalelerine ve incelemelerine özgün bir hava katıyor.

  1. Reader Witch

  https://readerwitch.com/

  Blogger Alexandra’nın enerjik sesi, en sevdiği kitapları incelerken ve en son okumaları hakkındaki izlenimlerini ve düşüncelerini paylaşırken okuyucuları büyülüyor. Estetik bir dokunuşa sahip edebi olan bu blog, kitapların güzelliğini kutluyor; Sanatsal bir şekilde düzenlenmiş kitap fotoğraf çekimleri ve kitap kapağı özelliklerinin keyfini canlı makalelerin kendileri kadar çıkaracaksınız.

  1. Vilma Iris

  https://vilmairis.com/everything-books/

  “Uluslararası üne sahip bir blog yazarı ve USA Today blog köşe yazarı” olan Vilma Iris Gonzalez, tümü modern bir estetik ve bir tutam yaşam tarzı ilhamıyla kitap incelemelerini, son favorileri, sesli kitap önerilerini ve takipçileriyle yazar röportajlarını paylaşıyor.

  1. Jane Friedman

  https://www.janefriedman.com/

  Bu düzenli, minimalist blog, yazarlar tarafından yazarlar için edebi haberler ve tavsiyeler sunar. Makaleleri, endüstri eğilimleri, yazma tavsiyeleri, proje yazmak için araştırma, bir yazma alanı bulma ve inandırıcı karakterleri parlatma dahil olmak üzere yayıncılığın ve kitap pazarlamanın tüm yönlerini inceler. Blog ayrıca çevrimiçi dersler sağlar, endüstri profesyonelleriyle röportajlar sunar ve yazma sanatı üzerine önemli kitaplar sunar.

  1. Book Riot

  https://bookriot.com/

  Kitap sever bir kültür sitesi, bu blog bir renk ve enerji cümbüşü. Burada, çeşitli edebi konularda makaleler, çeşitli ilgi alanları, kitap koleksiyonları, röportajlar ve kitaptan filme uyarlamaların incelemelerini bulacaksınız. Konuyla ilgili ve güncel olan Book Riot, her yaştan ve ilgi alanından okuyucuyu heyecanlandıracağı kesin olan kitapla ilgili birçok ürüne de sahiptir.

  1. 49thShell

   https://49thshelf.com/

  49th Shelf, internetteki Kanada kitaplarının en geniş koleksiyonudur ve bir sonraki harika kitabınızı keşfetmenin harika bir yoludur. Bu blog, özenle seçilmiş kitap listelerine ve aktif bir kitapsever topluluğuna sahiptir. Anlayışlı kullanıcı incelemelerini ve ilginç blog gönderilerini keşfetmek için uzaktan sessizce gezinebilir veya kendi kitap inceleme blog yayınlarınızı yayınlamak için üye olarak (ücretsiz) kaydolabilirsiniz.

  1. Kirkus Reviews

  https://www.kirkusreviews.com/

  Kirkus Reviews, ilk kitap eleştirilerinin yayımlandığı 1933’ten beri edebiyat dünyasında önemli bir isim olmuştur. Zekice hazırlanmış incelemelerinin yanı sıra, bir podcast ve bir kitap bloguna sahiptir ve her yıl kurgu, kurgu dışı ve genç okuyucu edebiyatında hak eden başlıklara verilen ünlü Kirkus Ödülü’ne ev sahipliği yapmaktadır.

  1. The Millions

  https://themillions.com/

  The Millions, alışılmadık edebi konulara girmekten korkmayan makalelerle dolu, cesur bir çevrimiçi dergi. En sevdiğiniz kitapları arayarak onlardan bahseden tüm makaleleri ve denemeleri görebilir veya güncel kitap haberlerini ve öne çıkan konuları inceleyebilirsiniz.

  1. The New Yorker’s Page-Turner

  https://www.newyorker.com/books/page-turner

  Okuma sevgisinden güç alan Page-Turner, kitaplar, yazarlar ve her ikisine de ilham veren temalar ve düşünceler üzerine makaleler sunar. Şiir, edebiyat, kurgu ve kurgusal olmayan eserlerin tümü tek bir bölmede paketlenmiştir ve ortaya çıkan canlı makaleler gerçekten de sayfa çeviricilerdir (veya daha doğrusu, sayfa atlayıcılar!).

  1. Quillblog

  https://quillandquire.com/quillblog/

  Quillblog, Kanada edebiyat dergisi Quill & Quire’ın kitap blogu. Bir endüstri dönüşü olan bir kitapseverin ilgi sayfası olan Quillblog, edebi haber makalelerini ve ödül kazananları öne çıkarır. Ayrıca her türden çocuk ve genç yetişkin kitaplarına ayrılmış kitap incelemeleri ve edebi kültür bölümleri de yer alıyor. Bir çip veya çerez gibi, bir taneden sonra duramayacağınızı fark edebilirsiniz; gerçekten ne kadar zamanın geçtiğini anlamadan birkaç makaleden geçmiş olacaksınız!

  1. The Writing Cooperative

  https://writingcooperative.com/

  “Birbirlerinin daha iyi yazmasına yardımcı olma” misyonu ile the Writing Cooperative kendi standartlarını yükseltir. Sözüne sadık olarak, blog, okumak kadar yazmakla ilgilenenler için mükemmel bir kaynaktır. Sektörde deneyimli olanların ipuçları ve püf noktalarının yanı sıra yazarların dergilerine derinlemesine içgörüler gibi okunan düşünceli makaleler içeren bu organize ve gösterişli kitap blogu, okuyuculara edebiyat dünyasının her iki tarafına da bir bakış sunuyor.

  1. Bookforum

  https://www.bookforum.com/
  Bookforum blogu, aynı adı taşıyan ve yılda beş kez yayınlanan, tanınmış kitap inceleme dergisinin dijital bir uzantısıdır. Basılı derginin ücretlerinin çoğu (incelemeler, makaleler ve sektör haberleri) ve önemli miktarda özel web içeriği blogda bulunabilir. Edebiyat dünyasındaki en son haberleri ve kimin kim olduğunu öğrenmek için arşivlenmiş makalelere ve yeni içeriğe göz atmalısınız (blog günlük olarak güncellenir).

  1. Readability

  https://readability.com.au/
  Avustralyalı kitapsever Fleur Morrison, kitap sevgisini ve yazdığı yazıyı Readability adlı blogunda birleştiriyor. Bu alanı, kitapları türe, liyakate ve okuma deneyimine göre tartışmak için kullanıyor. Onun uygun açıklamaları ve yorumları aydınlatıcıdır ve bir arkadaşınızla bir kitap tartışıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlayacaktır.

  Sonuç

  2020’nin en iyi 20 kitap blogunu okumanın tadını çıkarın!

  Yazarlara yazılarını mükemmelleştirmek için ihtiyaç duydukları tüm rehberlik ve araçları sağlayan Scribendi’nin kendi blogunu unutma. Makalelerimiz, her türlü akademik belgenin planlanması ve taslağının hazırlanmasından gözden geçirilmesine ve sonuçlandırılmasına kadar yazma sürecinin her aşamasını kapsar. Dilbilgisi ipuçları, kaynak yazma veya yazılı kelimenin herhangi bir yönü hakkında tavsiye arıyor olun, Scribendi’nin blogu yazarların zanaatlarını mükemmelleştirecekleri yerdir.

  İyi okumalar!

  KAYNAK
  #Scribendi
  https://www.scribendi.com/academy/articles/best_book_blogs_2015.en.html

  DEVAMINI OKU
 • 2016’da öne çıkması beklenen e-ticaret kategorileri

  Dünkü yazımızda 2016 e-ticaret tahminlerine değinmiştik. Önümüzdeki yıl e-ticaret sektörüne adım atmayı düşünen ya da işlerini büyüterek yeni hedef kitlelere ulaşmak isteyenlerin ilgisini çekebilecek ve 2016’da e-ticaret sektöründe ilgi görmesi beklenen kategorileri sizinle paylaşacağız.

  E-ticaret sektörünün gelişmesiyle beraber her yıl daha fazla insan internetten alışveriş yapmaya başlıyor ve farklı kategorilere olan ilgi de artmaya başlıyor. Özellikle niş pazarlarda hizmet veren e-ticaret firmalarının kitleleri de artış gösteriyor. Önümüzdeki yıl bazı kategorilerin de tüketiciler tarafından daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

  Spor giyim ürünleri

  Son dönemlerde hem dünyada hem de Türkiye’de dış mekan sporlarına olan ilgi giderek artıyor. Dış mekan sporlarının yanı sıra, spor salonlarına olan ilgi de aynı oranda artış gösteriyor. Tüketicilerin ilgisinin bu alanlara kayması da doğal olarak, spor giyime olan ihtiyacı da artırıyor.

  Spor salonlarına ya da dış mekan sporlarına merak duyan kitlelerin artış göstermesiyle, tüketiciler bu aktiviteleri yaparlarken ihtiyaç duydukları giyim ve aksesuar ürünlerini satın almak için e-ticaret sitelerini ziyaret etmeye başlıyor. Bu alanlara yönelen tüketicilerin demografik yapısına ve satın alma alışkanlıklarına baktığımızda ise akıllı telefon ve internet kullanımına özen gösteren ve internetten alışveriş yapan kitleler olduklarını görüyoruz. Bu nedenle de 2016’da bu kategorinin e-ticarette ilgi görmesi bekleniyor.

  Bebek ürünleri

  Bebek ürünleri de internet üzerinden satılan ürünler arasında yer alıyor. Özellikle Y kuşağının artık bebek sahibi olan bir yaş grubu olması ve bu grubun internetten en çok alışveriş yapan grup olması nedeniyle de bebek ürünlerine olan ilginin de önümüzdeki yıl artması bekleniyor.

  Y kuşağı ve özellikle beyaz yakalı diye tabir edeceğimiz kitlelerin yoğun bir iş hayatı bulunuyor ve alışverişe sıkça çıkma şansları bulunmuyor. Bu tempo içerisindeyken alışveriş ihtiyaçlarını internet üzerinden gidermeye çalışıyorlar.

  Artık aile kurmuş ve bebek sahibi olmaya başlayan Y kuşağı, 2016’da bebeklerinin bu tür ihtiyaçlarını karşılayabilmek için internet üzerinden alışveriş yapmayı daha çok tercih edeceği tahmin ediliyor.

  Ev dekorasyon ürünleri

  Türkiye e-ticaret sektöründe bir süredir belli bir pazarı olsa da 2016’da ev dekorasyon ve mobilya ürünlerine olan ilginin de artması bekleniyor.

  İş yoğunluğu nedeniyle fiziki mağazaları gezmeye vakit bulamayan ve evlilik aşamasına gelmiş tüketiciler için internetten mobilya ya da ev dekorasyon ürünleri oldukça cazip bir hal almaya başlıyor. Bunun yanı sıra birçok üniversite öğrencesi evlerine eşya almak için de internetten yararlanmayı tercih edebiliyor.

  Geniş fiyat seçenekleri olması ve her bütçeye göre ürünlerin satışının yapılıyor olması da tüketicilere fiziki mağazalardan daha cazip gelmeye başlıyor.

  El yapımı ürünler

  El yapımı ürünlere olan ilgi de yavaş yavaş artmaya başlıyor. Orijinal ve kaliteli ürünler tüketicilere farklı görünmeye başlıyor ve el yapımı ürünler de tüketicilerin bu ihtiyacını karşılayabiliyor. 2016 yılında el yapımı ürünler yeri geldiğinde kişiye özel olarak üretilebildiği için hem güzel bir hediye hem de manevi değer taşıyor. Bu sebeple de birçok sanatçı bu tür ürünleri internet üzerinden sergilemeye başlıyor.

  Satın alım gücü yüksek olan kitlelere hitap etse de, satış hacmi az olmasına rağmen kar marjı bu ürünlerde yüksek olabiliyor.

  Güzellik ve bakım ürünleri

  Güzellik ve bakım ürünleri tabii ki yıllardır en büyük sektörlerden biri. Özellikle kadın tüketicilerin ilgi gösterdiği bu sektörün, 2016 yılında e-ticaret alanında da rağbet görmesi bekleniyor.

  Kadınların iş arenasındaki yerlerini sağlamlaştırmaya başlamasıyla beraber, kendi bakımlarına daha fazla dikkat ediyorlar. Tabii ki yoğun iş temposu, çalışan kadınların alışverişe ayıracakları zamanı kısıtlayabiliyor. Ancak kişisel bakımlarını ertlemek istemeyen bu grup, internet üzerinden güzellik ve bakım ürünlerine talep gösterecek. Bu ilgiyi ve talebi karşılayan e-ticaret firmaları da 2016’da başarıya ulaşabilirler.

  Seyahat

  Tatil ve seyahat sektörü rekabeti en yüksek olan alanlardan biridir. Kurumsal ya da özel sektörlerdeki çalışanların bir yıl boyunca aralıksız çalışmalarının yegane sebeplerinden biri de tatile çıkabilmektir. Kendi hayatlarını kazanma ve ailelerine bakmalarının ardında, kendilerini ödüllendirmek için yılda birkaç kez seyahat etmeyi tercih eden bu kişiler tabii ki aradıklarını internette bulmaya çalışıyor.

  Devamlı olarak iş hayatı içinde olan kişilerin, seyahat acentelerini dolaşmaya vakitleri olmadığı için, internet üzerinden bu işlemleri yapıyorlar. Tatil ve seyahat sektörünün 2016 yılında da önemli bir pazar olacağını söylemek bu nedenle yanlış olmayacaktır.

  DEVAMINI OKU
Scroll